Dekodér HW čísla

Vlado mi poslal podklady z čoho sa skladá HW kód rádiosond Vaisala aj s popisom významov číslic a znakov. Podľa tohto kódu sa dá určiť dátum výroby a poradové číslo vyrobenej sondy z toho dňa. Rozlúskol som zopár sond podľa toho návodu a nakoniec som sa rozhodol vytvoriť jednoduchý program čo by túto prácu robil automaticky. Nakoniec vznikol program HW decoder do ktorého stačí zadať HW číslo sondy. O následne vyráta dátum výroby a poradové číslo.

HWdecode01

Samotný program má cca 400kB a nieje ho potrebné inštalovať. Stačí ho spustiť kľudne aj z CD alebo iného média. Nevyžaduje zápis na disk a ani pripojenie na internet lebo všetky údaje potrebné pre dekódovanie si nesie zo sebou. Databáza je od roku 2003 do 2014. 

Dátum sa vyráta matematicky tak je možné že niekde sa nájde aj bug ale čo tom skúšal rozkódovať tak bolo v poriadku. 

Takže samotné ovládanie programu je maximálne jednoduché. Stačí stiahnuť aplikáciu zo stránok a rozbaliť archív niekam na disk. Následne spustiť pomocou EXE súboru a po krátkej informácii ktorú potvrdíme sa otvorí samotný program. Jediné políčko do ktorého niečo zadávame je HW kod. Tu zadáme číslo sondy začínajúce písmenom ktoré pokračuje 7 miestnou číselnou kombináciou. Táto kombinácia nieje náhodná ani postupná a je vygenerovaná podľa presného pravidla. Program po zadaní poslednej číslice vykoná automaticky prepočet. Ak nájde v kóde časť ktorá je nesprávna tak zobrazí poruchové hlásenie.

 HWdecode02          HWdecode03

Nejedná sa o nič svetoborné alebo silný nástroj pre lov sond ale určite poteší ak si k nájdenej sonde zistíte aj jej dátum výroby a len zväčšíte množstvo informácií o danej rádiosonde.