Antény a vybavenie

Základom príjmu rádiosond je kvalitná anténa pre pásmo 403MHz. Tieto antény je možné zakúpiť hotové alebo je tu aj možnosť postaviť si pre seba najvhodnejšiu anténu svojpomocne doma. Na internete je veľké množstvo návodov a osobne som čerpal informácie zo stránky radiosonde.eu

Osobne som si zvolil anténu prevzatú od G0KSC. Jedná sa o 6 prvkovú yagi anténu ktorá má výhodnú veľkosť, pomerne dobré smerové vlastnosti a hlavne slušný zisk. Presný návod je na http://www.radiosonde.eu/RS08/RS08E16.html 

antena01

Ako konštrukčný základ som volil hliníkový jokel o rozmeroch 15x15mm a dĺžke cca 1000mm. Materiál prvkov som v núdzi použil medený materiál z vodiča CY16. Drôt na prvky som nechal aj s izoláciou a z dôvodu rýchlej oxidácie materiálu som zaizoloval aj konce prvkov. Následne som cez jokel navŕtal podľa návodu otvory a prevliekol prvky. Jediný problém pri tomto spôsobe montáže predstavoval dipól. Je možné vytvarovať iba jednu polovicu a druhú až po prevlečení dierou. Každý prvok je zaistený proti vysunutiu pomocou lepidla z tavnej pištole. 

Ako zvod používam koaxiálny kábel RG58 s konektorom SMA. 

Anténa sa osvedčila aj pri sondách do 500km ale aj pri konečnom dohľadaní. Síce ak je sonda do 2km je veľký zisky antény skorej na škodu ale pomocou útlmového článku 20dB a mierneho rozladenia dipólu rukou je anténa schopná doviesť ak ku sonde. 

Osobne použitie medi na výrobu prvkov doporučujem iba ako záložné a dočasné riešenie. Problémom je hlavne ľahká deformácia prvkov. 

Pre potrebu dlhodobého príjmu rádiosond je vhodné použiť nejaké vhodné upevnenie antény. Váha antény síce nieje veľká ale držať ju v ruke alebo hľadať vhodný konár stromu ktorý mám zabezpečí správne nasmerovanie antény je skorej provizórne riešenie. 

  stativ01 stativ03 stativ02

Najhodnejšie je použitie statívu. Osobne som upravil starší kovový typ statívu od fotoaparátu. Úprava bola minimálna a spočívala vlastne iba vo výrobe držiaku antény ktorý sa naskrutkuje na pôvodný M10 závit statívu. 

 stativ04 stativ05

Statív má výšku cca 1,4m a s držiakom antény sa dá dosiahnuť maximálna výška antény cca 1,7m. 

 stativ06 stativ07
Držiak antény ďalej ešte čaká úprava. Montáž rotátora antény. Zatiaľ žiadne zložité zapojenie a úplne postačuje ovládania cez tlačidlá. Predsa keď už netreba držať anténu v ruke tak pre čo stále odskakovať meniť azimutu alebo otáčať celý statív keď sa chceme preladiť na inú sondu. 

Pretože riešenie rotátora a elevátora je hlavne po mechanickej stránke v nedohľadne prikladám obrázky môjho riešenia rotácie a elevácie ktoré používam teraz. 

 stativ09 stativ08